1FE1051-6WN10-1BA0
SIMOTICS M Synchronous Motor
Similar to illustration or symbol photo
BVS Electronics: Certified Quality
Repairs in accordance with Machinery Directive 2006/42/EC
More BVS Advantages
You benefit from:
Your BVS Electronics Advantages
Please choose an option:
Repair
Product Reconditioning*
Availability: service available
Delivery time: 2-3 weeks
Price: on inquiry
express repair*
Delivery time: on inquiry
Price: on inquiry
Cleaning & inspection**
Delivery time: 2-3 weeks
Exchange
Reconditioned exchange part*
Availability: on inquiry
Delivery time: on inquiry
Sales
Reconditioned replacement parts*
Availability: on inquiry
New part*
No longer needed assemblies? We turn them into cash!
Waste
SIMOTICS M built-in synchronous motor DC link 600 V, 105K, IP00, 6-pole individual components: rotor stator, 10 Nm, In=14 A, 6.3 kW NN=6000 rpm, Nmax=12000 rpm temperature sensor KTY84 WATER-COOLED; Overhead encapsulation with standard protection 2x temp. sensor STANDARD COOLING JACKET; W/O ROTOR SLEEVE; FREE LEAD ENDS L=1.5M